برای طرفداران سبک نقش‌آفرینی، Obsidian Entertainment یک نام آشنا است. از عنوان موفقی چون Fallout New Vegas گرفته تا South Park: Stick of Truth و فرنچایز Pillars of Eternity، همگی مهر تائیدی بر کارنامه‌ی موفق این استودیوی خوش‌ذائقه‌اند. در نوامبر ۲۰۱۸ خبر رسید که مایکروسافت این استودیو را خریداری کرده و قرار است تا بزودی به جمع استودیوهای داخلی اکس‌باکس اضافه شود، با این حال، هنوز یک قدم تا پیوستن کامل به مایکروسافت باقی مانده بود. در مورد پروژه‌‌ای به نام The Outer World صحبت می‌کنیم که پروسه‌ی ساخت آن از قبل از خریداری آبسیدین توسط مایکروسافت شروع شده بود و بنابراین، یک بازی انحصاری نیست.

داستان بازی یک دنیای موازی را هدف گرفته که در آن، ویلیام مک‌کینلی، رئیس‌ جمهور آمریکا در سال ۱۹۰۱ ترور نمی‌شود و ریاست جمهوری هم هیچ‌گاه به تئودور روزولت نمی‌رسد. همین قضیه، تغییرات زیادی را در دنیا و سرعت پیشرفت تکنولوژی به وجود می‌آورد. شخصیت اصلی بازی در حالی از خواب بیدار می‌شود که در یک کلونی مرموز و ناشناخته حضور دارد و حالا باید سفری خطیر را آغاز کند و اطلاعات بیشتری در مورد این منطقه، مردمان و موجودات آن و ماجراهایی که در آن در حال وقوع است کسب کند. در بازی جناح‌های مختلفی حضور دارند که بر اساس تصمیمات شما، داستان بازی حول محور آن‌ها شکل می‌گیرد و این شما هستید که نحوه تعامل خود با آن‌ها را انتخاب می‌کنید. سیستم انتخاب دیالوگ در بازی حاضر است تا بتوانید بهتر رابطه‌ی خود با شخصیت‌ّهای دیگر را مدیریت کنید.

از همان اوایل بازی، علاوه بر این که شخصیت خود را می‌سازید، یک سفینه هم برای خود دست و پا خواهید کرد. اگرچه شما نمی‌توانید این سفینه را هدایت کنید، ولی به هر حال از آن به عنوان هاب اصلی بازی استفاده می‌شود و اعمالی مثل Fast Travel و ذخیره‌سازی آیتم‌ها از طریق آن شکل می‌گیرد. به مانند هر نقش‌آفرینی دیگری، در طول سفر خود به شخصیت‌های متعددی برخورد می‌کنید و مواضع مختلفی را در مقابل آن‌ها می‌توانید اتخاذ کنید. این امکان وجود دارد که آن‌ها به عنوان یک دوست و همراه به شما برای ادامه‌ی مسیر ملحق شوند و به آن سفینه‌ای که به آن اشاره کردیم نقل مکان کنند. بازی را می‌توان در کنار دو شخصیت دیگر به عنوان همراه پیش برد که هر یک، ویژگی‌ها و خصوصیات خاص خود را دارند و توانایی‌های آن‌ها قابل ارتقا است، درست مثل شخصیت خود شما. سیستم مبارزات بازی بر مبنای استفاده از اسلحه‌های سرد و گرم طراحی شده ولی این را در نظر داشته باشید که با یک نقش‌آفرینی عمیق سر و کار داریم و استراتژی‌های شما هم می‌تواند متغیر باشد. جدای از استفاده از سیستم مخفی‌کاری، این امکان را دارید تا با سیستم انتخاب دیالوگ به صورت کلی از برخی مبارزات جلوگیری کنید.

عنوان The Outer World قرار است تا در تاریخ ۲۵ اکتبر سال ۲۰۱۹ برابر با ۳ آبان سال ۱۳۹۸ برای سه پلتفرم پلی‌استیشن ۴، اکس‌باکس وان و رایانه‌های شخصی منتشر شود. عرضه‌ی بازی برای پلتفرم نینتندو سوئیچ هم تائید شده ولی زمان دقیقی از سوی سازنده معلوم نشده است.