در کشور ما هم به مانند بسیاری از کشورهای جهان، فوتبال پرطرفدارترین ورزش میان مردم است. مردم ما به طور هفتگی زمان قابل توجهی را صرف تماشا و دنبال کردن این ورزش محبوب می‌کنند و بنابراین، جای تعجبی ندارد که بازی‌های ویدئویی فوتبالی هم محبوبیت بالایی میان مردم داشته باشند. یکی از محبوب‌ترین فرنچایزهای فوتبالی در سراسر دنیا FIFA است که سالانه در ماه سپتامبر نسخه‌ی جدید آن در دسترس کاربران قرار می‌گیرد. بر خلاف FIFA 19 که تغییرات زیادی نسبت به نسخه‌ی سال قبل خود به همراه نداشت، FIFA 20 اما می‌خواهد با ایجاد تغییراتی چشم‌گیر هم طرفداران قدیمی را راضی و هم مخاطبان جدیدی برای خود پیدا کند. در ادامه، نگاهی خواهیم داشت به ویژگی‌های مهمی که وعده داده شده در FIFA 20 وجود خواهند داشت.

بهبودهای مختلف در گیم‌پلی

راستش را بخواهید FIFA 19 مشکلات مختلفی در گیم‌پلی خود داشت. علی‌ رغم اضافه شدن ویژگی‌ جالب و کارامدی مثل Timed Finishing، بازی پر بود از باگ‌ها و اتفاقات عجیب و غریبی که هر لحظه ممکن بود مخاطب را کفری کنند و باعث شوند که حتی او یک بار برای همیشه بازی را از روی کنسول خود پاک کند و عطای آن را به لقایش ببخشد! با این حال، قرار است تا در FIFA 20 این مشکلات مرتفع شوند. اول به بحث Timed Finishing بپردازیم. این ویژگی جذاب بود، ولی زیادی قدرتمند بود و افرادی که آن را خوب بلد بودند می‌توانستند به راحتی از زیادی خوب بودن این مدل شوت‌ها سواستفاده کنند. قدرت و دقت این مدل شوت‌ها در نسخه‌ی امسال تعدیل خواهد شد. از سوی دیگر، موقعیت‌های تک به تک هم سال گذشته مشکلات مختلفی داشت. ازدیاد شوت‌ّهایی که به تیرک برخورد می‌کنند، سوپر واکنش‌های برخی گلرها و حتی به اوت زدن توپ توسط مهاجم برخی از این مشکلات بود. موقعیت‌های تک به تک هم در FIFA 20 بی‌دردسرتر گل خواهند شد و همین باعث می‌شود تا شما نسبت به قرار دادن مهاجمان خود در چنین موقعیت‌هایی بیشتر تلاش کنید. هوش مصنوعی مدافعان هم دیگر موردی بود که انتقادات فراوانی به همراه داشت. اکنون هوش مصنوعی مدافعان تعدیل شده و افرادی که نسبت به دفاع کردن به صورت دستی تمایل بیشتری نشان دهند، بهتر می‌توانند توپ را پس بگیرند. انیمیشن‌های دریبل‌زنی هم حسابی صیقل داده شده‌اند تا حس و حال دریبل‌زنی را بهتر بتوان در بازی درک کرد و بتوان با خلاقیت بیشتری از مدافعان پیش رو گذشت. ضمن این که باید به این نکته اشاره کرد که دیگر نمی‌توان دریبل‌ها را به راحتی به شکل زنجیره‌ای اجرا کرد. سال گذشته خیلی‌ها با دریبل‌ زدن به صورت زنجیره‌ای و پشت سر هم، حریف را کلافه می‌کردند و مدافعین هم معمولا واکنش درستی در این مواقع نداشتند که خوشبختانه این معضل در FIFA 20 ریشه‌کن خواهد شد. در نهایت هم نوبت به تغییرات گسترده در سیستم ضربات ایستگاهی پس از چند سال رسیده است. سیستم ضربات آزاد و ضربات پنالتی به کلی نسبت به قبل تغییر کرده و اکنون گزینه‌های بیشتری در اختیار شما قرار گرفته تا به کمک آن‌ها بتوانید از این موقعیت‌ها نهایت استفاده را ببرید.

بخش Volta

فوتبال خیابانی باز خواهد گشت! بله، درست خواندید. امسال بخش Volta در FIFA 20 عملکردی تقریبا مشابه با عناوین FIFA Street خواهد داشت. البته، طبیعی است که پس از گذشت ۷ سال از آخرین باری که EA Sports به سراغ FIFA Street رفت، اکنون تغییرات مختلفی در این حالت ایجاد شده باشد. اول از هرچیز باید گفت که Volta صرفا محدود به مسابقات فوتبال خیابانی به صورت آفلاین نمی‌شود و ویژگی‌های گسترده‌ای دارد. از یک لیگ جهانی آنلاین به مانند بخش Seasons بازی اصلی که در آن بر اساس نتایجی که می‌گیرید به دسته‌های بالاتر صعود یا به دسته‌های پایین‌تر سقوط می‌کنید گرفته تا یک بخش داستانی، همگی از قابلیت‌ها و ویژگی‌های جذاب این بخش به شمار می‌روند. با تمام شدن داستان الکس هانتر و بخش The Journey که مهمان سه نسخه‌ی قبلی FIFA بود، حالا نوبت به این رسیده که Volta یک بخش داستانی را در خود جای دهد. این بخش داستانی، حدودا ۶ ساعت به طول خواهد انجامید. هدف اصلی این بخش داستانی، آشنا کردن مخاطبان با فرهنگ فوتبال خیابانی است تا همه بدانند که فوتبال خیابانی، صرفا در مورد انجام یک سری حرکات نمایشی در کوچه و خیابان نیست و حتی در فرهنگ عام یک سری کشورها هم ریشه دوانده است. در این بخش با یک سری از ورزشکاران مطرح فوتبال خیابانی همراه می‌شوید، به کشورهایی مختلف از دنیا سفر می‌کنید و فوتبال خیابانی را به شیوه‌ای که قبلا تجربه نکرده بودید، تجربه می‌کنید. بخش داستانی در Volta یک کاراکتر واحد ندارد و شما هستید که شخصیت مورد نظر خود را می‌سازید. امکانات مختلفی هم برای شخصی‌سازی این شخصیت و در ادامه، شخصی‌سازی تیم‌تان در Volta وجود دارد. مسابقات ۳ به ۳، ۴ به ۴ و ۵ به ۵ در این بخش آماده‌اند تا مهارت‌های شما در فوتبال نمایشی را بسنجند. دیگر نکته‌ی قابل توجه در مورد این حالت، بازگشت مسابقات فوتبال داخل سالن یا همان فوتسال به FIFA است.

بخش Ultimate Team

دیگر بخش FIFA که طرفداران زیادی در داخل و خارج از ایران دارد، Ultimate Team است. سودآوری اصلی FIFA هم از طریق همین بخش است و بنابراین، EA خوب می‌داند که اگر زیاد هوای طرفداران این بخش را نداشته باشد نهایتا خودش ضرر می‌کند. همه‌چیز در FIFA 20 Ultimate Team زرق و برق‌دارتر شده است. منوها تفاوت‌هایی با گذشته پیدا کرده‌اند و همه‌چیز اصطلاحا در دسترس‌تر قرار دارد. ویژگی‌های جدید برای اعمال تغییرات در ترکیب اصلی و بازیکنان حاضر در تیم به این بخش اضافه شده و از سوی دیگر، برای مسابقات دوستانه که شما و دوستان‌تان با هم دارید هم ویژگی‌های مختلفی مثل تعویض بازیکن میان دو تیم، ریز آمار مسابقات انجام شده و همچنین کم نشدن از میزان قرارداد و Stamina بازیکنان اضافه شده است. انیمیشن‌ّهای جدیدی برای باز کردن پک‌ها به بازی اضافه شده که خیلی هیجان‌انگیزاند. از سوی دیگر، باید به اضافه شدن Icon های جدید به این بخش اشاره کرد. اسطوره‌هایی چون پیرلو، کاکا، گارینشا، هوگو سانچز، کارلوس آلبرتو و البته در صدر همه‌ی آن‌ّها، زین‌الدین زیدان امسال در Ultimate Team حاضر خواهند بود.

بازی FIFA 20 در تاریخ ۲۷ سپتامبر مصادف با ۵ مهر سال جاری برای PC، PS4 و Xbox One در دسترس قرار خواهد گرفت.