اگر نگوییم موردانتظارترین، قطعا یکی از موردانتظارترین بازی‌های تابستان امسال Borderlands 3 است که در واپسین روزهای این فصل داغ مهمان خانه‌های گیمرها خواهد شد. آخرین بار پنج سال پیش و در ماه اکتبر ۲۰۱۴ بود که Borderlands: The Pre-Sequel به بازار آمد و طرفداران توانستند با سومین قسمت از این مجموعه‌ی پرطرفدار که البته نسخه‌ای فرعی بود همراه شوند. اگرچه بعد از آن تاریخ شاهد پورت هر سه نسخه فرنچایز برای کنسول‌های نسل هشتمی بودیم‌ (نسخه‌ی دوم و The Pre-Sequel در قالب مجموعه‌ی Borderlands: The Handsome Collection و نسخه‌ی اول به‌صورت جدا و با پسوند Game of the Year Edition) ولی این Borderlands 3 است که بیش از هر چیز می‌تواند طرفداران این سری لوتر شوتر بسیار محبوب را به وجد بیاورد. حالا که چیزی تا عرضه‌ی این عنوان باقی نمانده، قصد داریم تا به بررسی مهم‌ترین نکاتی که از Borderlands 3 می‌دانیم، بپردازیم و متوجه شویم که چرا برای عرضه‌ی آن لحظه‌شماری می‌کنیم.س
داستانی جذاب و درگیرکننده
داستان بازی از آن جایی آغاز می‌شود که مدتی بعد از مرگ Handsome Jack و سقوط Hyperion، دو شخصیت منفی جدید این نسخه یعنی Troy و Tyreen Calypso از باقی Vaultهای خارج از Pandora خبردار می‌شوند، و همین کافی است تا آن‌ها کالت جدیدی به نام Children of the Vault را تشکیل دهند و به سراغ آن‌ها بروند. با این حال، Lilith، که او را از قسمت اول مجموعه می‌شناسیم، تصمیم‌ می‌گیرد تا با دور هم جمع کردن Vault Hunterها جلوی دوقلوهای Calypso را بگیرد. این تقریبا تمام چیزی است که می‌توان از بخش داستانی بازی گفت و طبیعتا این خود شما هستید که باید با تجربه‌ی بازی، متوجه فراز و نشیب‌ها و پیچش‌های داستانی آن شوید. با توجه به سابقه‌ی این مجموعه، می‌توان گفت که در Borderlands 3 هم بخش داستانی جذابی انتظار شما را می‌کشد.
بازگشت شخصیت‌های قدیمی
مجموعه‌ی Borderlands با به کار بستن شخصیت‌های قدیمی در نسخه‌های جدیدتر خود مشکلی ندارد و در نسخه‌ی دوم هم شاهد حضور برخی از شخصیت‌های نسخه‌ی اول بودیم. با این حساب، جای تعجبی ندارد اگر بگوییم در Borderlands 3 هم شاهد حضور چهره‌های آشنایی خواهیم بود. به جز Lilith که به حضور او اشاره شد، شاهد حضور شخصیت‌هایی چون Maya، Mordecai، Brick و Zer0 هستیم. از سوی دیگر حضور Sir Hammerlock و Claptrap نیز در کنار Tiny Tina تائید شده است و این پایان کار نیست و باز هم شخصیت‌های آشنایی را در بازی خواهیم دید. حتی گفته شده که از اسپین آف این مجموعه یعنی Tales from the Borderlands هم شاهد حضور شخصیت‌هایی از جمله Rhys  هستیم. با این حال، طرفداران باید بدانند که دیگر قرار نیست تمام شخصیت‌های قدیمی را هم در بازی ببینیم و یک سری از آن‌ها در Borderlands 3 غایب خواهند بود. مثلا، از جمله آن‌ها می‌توان به شخصیت بسیار محبوب Handsome Jack اشاره کرد که مرگ او تائید شده و قرار نیست تا در بازی شاهد حضورش باشیم.
شخصیت‌های جدید
در مورد شخصیت‌های قدیمی مجموعه که قرار است بار دیگر آن‌ها را ببینیم صحبت کردیم، ولی شخصیت‌های جدید Borderlands 3 چطور؟ باید گفت که بازی ۴ شخصیت جدید را به عنوان Vault Hunterهای جدید در خود جای داده که شما می‌توانید در نقش آن‌ها داستان را پیش ببرید. هر کدام از این ۴ شخصیت به نوعی خود یک کلاس تلقی می‌شوند. اولین شخصیت جدید Amara نام دارد که در کلاس Siren طبقه‌بندی می‌شود و توانایی‌های او بیشتر مبارزات تن به تن را هدف گرفته است. دومین شخصیت FL4K است که به او The Beast Master هم می‌گویند و در کلاس Hunter جای می‌گیرد. سومین شخصیت Moze است که در کلاس Gunner قرار دارد و متخصص کار با اسلحه‌های گرم است. چهارمین شخصیت هم Zane نام دارد که جای Zer0 را در کلاس Assassin گرفته است. به او The Operative هم می‌گویند و از یک Drone در مبارزات بهره می‌برد.
بخش داستانی طولانی
یکی از مهم‌ترین دلایل هر خریدار برای خرید یک بازی، مدت زمانی است که می‌تواند با آن سرگرم شود. امروزه گاها با بازی‌هایی مواجه می‌شویم که اصطلاحا ارزش آن پولی که برایشان پرداخت می‌شود را ندارند و محتوای حاضر در آن عناوین به قدر کافی زیاد نیست. حال وقتی در مورد Borderlands 3 حرف می‌زنیم،‌ آیا باید نگران کمبود محتوا در آن باشیم یا خیر؟ در یک کلام و به شکلی خیلی ساده می‌توان گفت که Borderlands 3 طولانی است. چقدر طولانی؟ گویا به اتمام رساندن بخش داستانی بازی به تنهایی حدود ۳۰ ساعت از وقت شما را خواهد گرفت که مدت زمان قابل توجهی است. البته این را در نظر بگیرید که طبق گفته کارگردان بازی، این در حالی است که شما فقط به فکر مراحل اصلی و خط اصلی داستانی بازی باشید و قید هرگونه محتوای جانبی را بزنید. از طرف دیگر، این نکته را باید در نظر گرفت که با توجه به سبک بازی‌های مختلف و انتخاب درجه‌های سختی بالاتر، بازی می‌تواند حتی مدت زمان بیشتری هم شما را سرگرم کند! البته این نکته هم خیلی جای تعجب ندارد و سابقه Borderlands خود سند محکمی بر صحت سخن سازندگان می‌تواند باشد. به اتمام رساندن خط داستانی Borderlands 2 هم طبق گفته گیمرها ۳۱ ساعت به طول می‌انجامید و رفتن به سراغ محتوای جانبی و حالت New Game+ و مواردی از این دست، می‌توانست تا حدود ۱۳۰ ساعت از وقت شما را هم طلب کند!
بازی به‌صورت کوآپ
یکی از ویژگی‌های جذاب این سری، وجود امکان بازی به صورت کوآپ است. در حالی که روز به روز از تعداد بازی‌های داستانی با قابلیت کوآپ کم می‌شود، Borderlands 3 را می‌توان در کنار سه نفر دیگر و به صورت کوآپ چهارنفره پیش برد و در دنیای جذاب آن غرق شد. این قضیه باعث می‌شود تا ارزش تکرار بازی حتی بالاتر هم برود و اگر کسی یک بار بازی را به‌ٌصورت انفرادی بازی کرد، باز هم بعدا آن را به‌شکل کوآپ بازی کند و از آن لذت ببرد. روی کنسول‌ها می‌توان بازی را به صورت کوآپ محلی‌ (با یک کنسول و دو کنترلر یا اصطلاحا همان Split Screen) تجربه کرد. در یک جمله می‌توانیم بگوییم که Borderlands 3 یک بازی عالی برای محافل دوستانه شماست و در مهمانی‌ها هم می‌توانید روی آن حساب کنید! یکی از ویژگی‌های جذاب بخش چندنفره مربوط به این سری همان قابلیت دوئل کردن است که بازگشتش در سومین نسخه اصلی سری هم تائید شده است. این بار با مود دوئل، بازی حالتی 1v1v1v1 پیدا می‌کند و در قالب گروهی چهارنفره می‌توانید به رقابت با یکدیگر بپردازید.
لوت!
لوت کردن یکی از امضاهای اصلی Borderlands به عنوان یک لوتر شوتر است و متعجب نخواهید شد اگر بدانید که لوت کردن در سومین نسخه‌ی شماره‌دار مجموعه هم نقش مهمی را ایفا خواهد کرد. اگر بدانید چند اسلحه در این بازی وجود دارد، قطعا تحت تاثیر قرار خواهید گرفت! در Borderlands 3 وجود بیش از یک میلیارد اسلحه تائید شده و این یعنی شما به این سادگی‌ها از تنوع اسلحه‌ها خسته نخواهید شد و همواره اسلحه‌های جدیدی برای لوت کردن موجود است. وقتی با این تعداد اسلحه طرف هستیم، یعنی کاربری دقیق آن‌ها را هم از همان اول نخواهیم دانست و باید با گذراندن زمان و آزمون و خطا، بفهمیم که هر اسلحه دقیقا چه کار می‌کند و تفاوت آن با فلان اسلحه چیست. با این وجود، گفته شده که اسلحه‌های موجود در بازی بسیار خلاقانه طراحی شده‌اند و قطعا از هوشمندی سازندگان پس از استفاده از آن‌ها تقدیر خواهید کرد. اسلحه‌ها ممکن است گلوله عادی شلیک‌ کنند، نارنجک یا بمب پرتاب کنند، به این طرف و آن طرف اسید و مواد مذاب بپاشند و مواردی از این دست. حتی استودیوی سازنده بازی یعنی Gearbox وعده داده که اسلحه‌هایی در بازی وجود دارند که توهین‌های کلامی به دشمنان خواهند کرد! چیزی که کاملا به آن دوز طنز بازی اضافه می‌کند.
ویژگی‌های جدید
همه‌چیز نوید یک Borderlands تمام عیار را می‌دهد، ولی به هر حال یک بازی بدون جای دادن ویژگی‌های نوین نمی‌تواند قد علم کند و Gearbox هم با علم به این موضوع، تلاش کرده تا بهبودهایی هرچند جزئی در بازی ایجاد کند تا تجربه نهایی کاربران لذت‌بخش‌تر باشد. در اولین قدم، باید گفت که دیگر لازم نیست گیمرها بر سر لوت‌ّها با یکدیگر دعوا کنند و هر کسی لوت مخصوص به خودش را خواهد داشت! این یک خبر بسیار خوب برای تمام افرادی است که دوست دارند به صورت کوآپ به تجربه بازی بپردازند. البته ویژگی تقسیم و به اشتراک گذاشتن لوت‌ها که در نسخه‌ی دوم هم وجود داشت بار دیگر به این نسخه راه پیدا خواهد کرد. از سوی دیگر، بد نیست در نظر بگیرید که سفینه‌ای به نام Sanctuary 3 همان پایگاه شماست و نقش هاب بازی را ایفا می‌کند. شما از طریق این سفینه به سیاره‌های مختلف می‌روید و البته در آن چهره‌های آشنای بسیاری را هم ملاقات خواهید کرد. وقتی هم که یک گیمر با Level پایین به سراغ بازی با دوست خود که Level بالاتری دارد می‌رود، بازی سعی می‌کند تا درجه سختی بازی را طوری تنظیم کند که هر دو لذت ببرند پس از هم‌گروه شدن با یک خوره‌ی Borderlands یا یک تازه‌وارد لازم نیست بهراسید. قابلیت Ping کردن هم برای ایجاد ارتباط بهتر میان افرادی که به هر علتی نمی‌توانند با هم صحبت کنند یا نمی‌توانند منظور خود را به هم بفهمانند تعبیه شده تا در هماهنگی گیمرها خللی به وجود نیاید.
سبک و سیاق گرافیکی خاص
اولین چیزی که بعد از دیدن یک عکس از Borderlands به ذهن شما مي‌آید چیست؟ احتمالا سبک و سیاق خاص گرافیکی آن که اصطلاحا از آن با عنوان سل شید یاد می‌شود. سبک و سیاق گرافیکی خاص این مجموعه که به نوعی امضای آن است در نسخه‌ی سوم هم تکرار خواهد شد. چیزی که بیش از همه از لحاظ بصری در این فرنچایز خودنمایی می‌کند، رنگ‌آمیزی بسیار زیبا است. محیط‌ها رنگارنگ هستند و تلفیق بسیار زیبای رنگ‌ها با یکدیگر صفحه را تبدیل به یک بوم نقاشی جذاب و چشم‌گیر می‌کند. این سبک و سیاق گرافیکی خاص حتی باعث می‌شود که طنز موجود در بازی هم بهتر بتواند به مخاطب منتقل شود و این در واقع به آن معناست که استایل گرافیکی منحصر به فرد بازی در خدمت باقی اجزای آن است. با این حال، با یک نگاه ساده به تصاویر فکر نکنید که بازی از نظر بصری حرفی برای گفتن ندارد. اتفاقا توجه به جزئیات در بازی بسیار بالا بوده و تمامی اشیا با دقت خاص و وسواس بسیار طراحی شده‌اند و از کنار هیچ چیز به سادگی گذر نشده است. از سوی دیگر، با یک بازی سریع طرف هستیم و بهینه بودن آن از نظر فنی ارتباط مستقیمی با تجربه کاربر از آن دارد. انتظار می‌رود تا بازی با ارائه‌ی نرخ فریم ثابت و دور بودن از مشکلات فنی شایع، تجربه‌ی مناسبی را برای علاقه‌مندان رقم بزند. یک نکته بسیار جالب در این بازی، تخریب‌پذیری محیط است. انتظار تخریب‌پذیری در حد Battlefield را نداشته باشید ولی به هر حال، بدانید که سنگرهای شما خراب می‌شوند و باید حسابی حواستان به خودتان باشد.
پشتیبانی از بازی بعد از عرضه
تائید شده که بازی چندین نسخه‌ی مختلف دارد و به دنبال آن، عرضه‌ی DLCهای داستانی هم برای بازی مشخص شده است. به غیر از یک نسخه‌ی کلکسیونی از بازی با نام Borderlands 3 Diamond Loot Chest Collector’s Edition که قیمتی ۲۵۰ دلاری دارد، دو نسخه‌ی دیگر با پسوندهای Deluxe Edition و Super Deluxe Edition هم عرضه خواهد شد که اولی صرفا یک سری آیتم اضافه درون بازی به شما می‌دهد و دومی سیزن‌پس بازی را هم شامل خواهد شد که خود شامل ۴ عدد DLC داستانی است که داستان بازی را حتی بیش از پیش گسترش خواهد داد و محتوای جدیدی را به آن خواهد افزود.
تاریخ عرضه
یک نکته که شاید برای خیلی از گیمرهای ایرانی مهم باشد، زمان عرضه یک بازی است. معمولا اگر در بحبوحه‌ فصل امتحانات یک بازی عرضه شود، خیلی از گیمرها از تجربه‌ی آن غافل می‌مانند و این می‌تواند در آینده اشتیاق آن‌ها را برای تجربه آن بازی کم کند. با این حال، Borderlands 3 زمانی عرضه می‌شود که افراد محصل می‌توانند راحت آن را تجربه کنند. این بازی قرار است تا در تاریخ ۱۳ سپتامبر (برابر با ۲۲ شهریور ماه سال جاری) برای اکس‌باکس وان، پلی‌استیشن ۴ و رایانه‌های شخصی عرضه شود. آخرین روزهای تابستان داغ امسال را با Vault Hunterها بگذرانید!