-او هم مانند بیل گیتس و استیو جابز درسش را نصف و نیمه در دانشگاه هاروارد رها کرد.
-بعد از آن به مایکروسافت پیوست و یکی از کارکنان بیل گیتس و برنامه نویسان سه نسخه اولیه ویندوز شد و از فروش ویندوز صاحب سرمایه کلانی شد و به اصطلاح یکی از Microsoft Millioner ها شد.
-پس از 13 سال کار در مایکروسافت زمانی که متوجه شد که Michal Abrash که زمانی با او همکار بود مایکروسافت را رها کرد ه و در حال کار بر روی بازی Quake است تصمیم گرفت به همراه همکارش Mike Harrington و با استفاده سرمایه اش کمپانی ولو(Valve) را تاسیس نماید و اولین بازی خود یعنی Half Life راعرضه کرد که به موفقیت عظیمی دست یافت.
-درحین ساخت هف لایف2 او در ذهنش ایده هایی برای Steam نیز داشت شبکه ای که مرجع فروش محصولات کمپانی های بزرگ و کوچک باشد و علاوه بر این گیمرها در این شبکه علاوه بر خرید و فروش به بازی کردن و چت و گفت و گو بپردازند و همان ایده عملی شد و به جایی رسید که الان شبکه استیم بالای 30 میلیون یوزر دارد و حدود70 درصد سهم بازار فروش دیجیتالی محصولات گیم را در اختیار دارد و حتی استیم قصد دارد وارد مقولات و محصولات غیر مرتبط به بازی هم شود.
-او همچنین رابطه خوبی با مخاطبین استیم دارد و ایمیل ها و پیام های آن ها را جواب میدهد و گاهی اوقات در فروم استیم نیز از آنها برای ادامه کارش نظرخواهی میکند و هیچ شخصی در صنعت گیم صداقت او را با یوزر هایش ندارد.
-او را به عنوان پدرخوانده پی سی گیمینگ میشناسیم که بار ها به سرزنش و تمسخر ویندوز 8 به خاطر سیستم مارکت و محدود کردن یوزر ها پرداخته بود البته آن روز ها که همه ی سازندگان از دشواری کار با پردازنده Cell کنسول PS3 شکایت میکردند او در سخنانش بازی ساختن برای این کنسول را اتلاف وقت و سرمایه دانست و از آن به عنوان فاجعه نام برد. 2010 E3 در کنفرانس سونی حضور یافت و مورد تشویق اعضا قرار گرفت و در مورد صحبت هایش اظهار پشیمانی کرد و با عرضه بازی Portal 2 پیمان دوستی اش را با سونی و طرفداران بست.
-مجله Forbes در سال 2010 ثروت او را چیزی در حدود 1.5 میلیارد دلارتخمین زد و مقام 845 ام را در میان میلیارد های جهان را به او داد.
-بسیاری از جوک ها و Meme های مختلف سر نساختن هف لایف 3 برای او ساخته شد اما کماکان با این همه اصرار که قدمتی حدود یک دهه یا بیشتر را دارد هنوز که هنوز هف لایف 3 تایید هم نشده است.
-او هم یک گیمر تمام عیار است و بازی های محبوبش Doom و Super Mario Bros 64 میباشد اما Team Fortress و World Of Craft را نیز بازی میکند و ID او Gaben است.
-او دارای 2 فرزند است و علاقه ای به کلکسیون چاقو هایش دارد که حدود 600 چاقوی مختلف را در کلکسیونش دارد.
-ثروت او با موفقیت ولو و استیم 800 درصد رشد داشته است و در حال حاضر شاید چیزی حدود2 میلیارد دلار پول داشته باشد و نصف سهام شرکتش مال خودش است و در مصاحبه ای گفت که کارمندان ولو از کارمندان گوگل و اپل بهتر حقوق دریافت میکنند

در صنعت گیم کمتر کسی صداقت و وجدان کاری او را دارد برای همین است که بین تمامی گیمرها و مخصوصا پی سی بازها محبوب است و حتی زمانی که از یک بیماری مربوط به بیناییش رنج میبرد کل دنیا نگرانش شده بودند و هر روز پیام های محبت آمیز برایش ارسال میشد